Samo Voo Voo

samovoovoo

Od wydania najnowszej płyty Voo Voo trochę już czasu minęło. Ale może to dobrze, bo od tego momentu zdążyłem posłuchać nowej muzyki Waglewskiego juz wiele razy i mogę chyba sensowniej o niej teraz napisać. Zdążyłem też pójść na koncert, gdzie mogłem usłyszeć nowe utwory na żywo.

Pierwsze wrażenie było takie, że nie bardzo mi się podoba. Szczególnie singiel – „Leszek mi mówił”. Takie proste, wesołkowate bigbitowe granie bez jakichś szczególnych emocji. Fajnie, bo to przecież Voo Voo, które nieustannie trzyma klasę, ale bez porywów.

W istocie płyta stanowi po częsci powrót do grania prostszego, rockowego, bigbitowego właśnie. Więcej tu chwytliwych riffów niż rozbudowanych harmonii. Jednoczesnie dalej pojawiają się okołojazzowe motywy i improwizacje charakterystyczne dla wcześniejszych płyt zespołu, takich jak choćby „XX”, co słychać nie tylko w grze Mateusza Pospieszalskiego. Nawiązania do muzyki etnicznej występują tu rzadziej, ale są. Na przykład w utworze „To ładnie wychodzi”, w jego dalszej części.

Po kilku przesłuchaniach okazuje się że „Samo Voo Voo” broni się znakomicie. To ciągle ten sam zespół, który od dwóch dekad ma swój unikalny styl, a jednocześnie każda płyta przynosi coś nowego. Słucha się bardzo miło a pierwsze nieco ambiwalentne wrażenie ustępuje miejsca całkowitej akceptacji albumu i pochłonięciu się nowymi piosenkami.

W warstwie tekstowej Wojtek Waglewski niezmiennie dalej snuje swoje trochę gorzkie a trochę słodkie opowieści egzystencjalne w swoim dawno już wypracowanym osobistym, ironicznym, zdystansowanym tonie.

No i oczywiście nowe utwory najlepiej brzmią na koncercie – wtedy zespół traktując je jak jazzowe standardy swobodniej podchodzi do ich dosyć zdyscyplinowanej struktury, co jest okazją do wyrażenia ogromnej energii drzemiącej w dojrzałych już panach z Voo Voo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: