covery dwa – Cake

Pierwszy cover, o którym będzie mowa to piosenka napisana przez Freddiego Perrena i Dino Fekarisa. Nosi tytuł „I will survive”, a motorem do napisania o niej jest wersja amerykańskiego zespołu rockowego Cake. Utwór wykonany został po raz pierwszy przez Glorię Gaynor w 1978 roku. Tekst piosenki opisuje sytuację kobiety podnoszącej się z psychicznego dołka spowodowanego związkiem ze złym mężczyzną. Poniżej pierwotny przebój Gaynor, utrzymany w stylu soul/disco:

W 1996 roku Cake nagrał własną interpretację utworu. Rockową i zadziorną. Piosenka została uznana za kontrowersyjną, bo wokalista John McCrea użył słów „I should have changed my fucking lock” w miejscu oryginalnych „I should change my stupid lock”. Zamieszczam nagranie z koncertu z 2004 roku:

Popularny na karaoke hit „I will survive” został nagrany przez wielu wykonawców. Swoje interpretacje stworzyli m.in. R.E.M., Diana Ross, Jin-Ju i inni. Wikipedia donosi też o istnieniu wersji death-metalowej. Robbie Williams z kolei wykorzystał sample z oryginału Gaynor w utworze „Supreme”.

Drugi z coverów, popularnych „standardów”, wykonywanych przez Cake to utwór pochodzący z Kuby. Napisany przez Osvaldo Farrésa w 1947 roku „Quizas Quizas Quizas” amerykański zespół wziął na warsztat na płycie „Fashion Nugget” (zresztą tej samej, z której pochodzi „I will survive”). Słowa są w języku angielskim (tytuł – „Perhaps Perhaps Perhaps”), w przeciwieństwie do hiszpańskiego oryginału. Podmiotem lirycznym piosenki jest kochanek chcący od swojej lubej przejrzystej deklaracji – kochasz mnie albo nie, wyznaj, nie mów ciągle „być może, być może, być może”.

Wspomnieć warto, że również ten hit był szeroko wykorzystywany i wykonywany, na przykład przez Buena Vista Social Club.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: