scat

Dziś będzie o „skacie”. W muzyce „scat” to sposób śpiewania, improwizowania (choć nie tylko) głosem, naśladujący brzmienie instrumentów muzycznych. Śpiewając scatem nie używa się słów, a jedynie dźwiękonaśladowczych sylab, wydobywanych na różnych wysokościach. Technika ta rozwijała się od początków XX wieku, a największą popularność zdobyła w mainstreamowym jazzie. Scat umożliwia wokalistce czy wokaliście swobodę analogiczną do improwizowania na np. instrumencie dętym, według tych samych zasad.

Mistrzynią scatu była wybitna amerykańska wokalistka jazzowa Ella Fitzgerald (1917-1996). Poniżej zamieszczam „One Note Samba” w wykonaniu Elli z 1969 roku. Utwór po prostu idealny jako egzemplifikacja:

Znany i lubiany standard jazzowy zapowiadający epokę swingu „It don’t mean a thing (If it ain’t got that swing)”, autorstwa Duke’a Ellingtona, również w wielu wykonaniach zawiera scat, na przykład w wersji Louisa Armstronga (1:51-1:55):

Dosyć często technika, o której mowa jest używana przez instrumentalistów jako zdublowanie dźwięków wydobywanych z instrumentu. Niestety na youtube nie ma za dużo nagrań Voo Voo, ale mogę podpowiedzieć że Wojtek Waglewski używa scatu w utworze „Odpływ”, na płycie „Trójdźwięki”, grając jednocześnie solo na gitarze w dalszej części utworu.

Chyba wszyscy pamiętamy połowę lat 90., kiedy to na dyskotekach szkolnych i kolonijnych królował pewien hit. John Paul Larkin (1942-1999), bo tak na prawdę nazywał się Scatman, intensywnie wykorzystał technikę scat w muzyce dance (wcześniej grywał jazz w klubach na pianinie). W 1994 roku nagrał on singiel „Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop)”:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: