3 piosenki o alkoholu

Alkohol to świetny temat na piosenkę. Jedną z nich zwykł śpiewać słynny irlandzki wirtuoz gitary i wokalista, autor muzyki i tekstów Rory Gallagher (1948 – 1995).
„Too much alcohol” to porywający blues, który opowiada historię człowieka, który poszedł na 31 ulicę po dzban alkoholu. Poprosił cżłowieka, który mu go dawał, aby ten wlał tam trochę wody, lecz on nie zrobił tego. Bohater piosenki pił więc ten „czysty alkohol” („straight alcy”) i poszedł dalej spacerować ulicą. Jego oczy zrobiły się ciężkie i prawie zasnął. W dalszej części utworu Rory wylicza: 91, 92, 93 i tak do 100% alkoholu, który podaje mu barman. „I said make it one hundred per cent and I won’t feel no pain at all”.

Kolejna piosenka pochodzi z repertuaru amerykańskiego zespołu punkowego Dead Kennedys, który działał w latach 1978 – 1986, a nastepnie został reaktywowany w 2001 roku.
„Too drunk to fuck” – tytuł mówi sam za siebie. Ostry tekst opowiada o przygodach uczestnika alkoholowej imprezy, który tańczył całą noc, wypił 16 piw i zaczął bójkę. Po tych wszystkich przygodach był już niestety zbyt pijany aby uprawiać seks z dziewczyną (którą pewnie przypadkowo poznał na opisywanej imprezie). Jego „jedynym zbawieniem” może być tylko to, że nigdy już jej nie zobaczy.
Gdy ukazał się singiel z „Too drunk to fuck” wiele sklepów muzycznych odmawiało jego dystrybucji. Warto też wspomnieć o świetnym coverze tego utworu nagranym przez francuską grupę Nouvelle Vague (dla odmiany ze zmysłowym kobiecym wokalem) – tutaj.

Trzeci utwór, tym razem w języku polskim, napisał Wojtek Waglewski. „Papierosy i gin” zespołu Voo Voo, które oryginalnie ukazały się na płycie „Łobi Jabi” w 1993 roku, mówią o nocnym spleenie towarzyszącym zażywaniu wymienionych w tytule używek. Jednak jest w tym utworze akcent optymistyczny – „I tak dość smutno mi, to wszystko przez noc, to wszystko przez gin. Ale to nic, bo Bóg sprawi, że w postaci twej duch odwiedzi mój sen”. Poniżej wersja z koncertu w Kazimierzu Dolnym, z 1995 roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: